paź 10, 2019

Podpisano "Pakt dla Zdrowia 2030"

Z inicjatywy "Dziennika Gazety Prawnej" liderzy czterech największych komitetów wyborczych uzgodnili priorytety zdrowotne na najbliższe lata, podpisując "Pakt dla Zdrowia 2030". W Pakcie znalazło się 11 punktów, m.in. dotyczący zwiększenia finansowania co najmniej do średniej unijnej, czy utworzenia specjalnego Funduszu Opiekuńczego. Pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne.

Jak informuje "DGP", negocjacje treści dokumentu, który stanowiłby ponadpartyjny konsensus, trwały kilka miesięcy.

- Ostatecznie politycy podpisali się pod 11 punktami, za którymi - niezależnie od partyjnych podziałów - mają razem głosować. Zdaniem ekspertów to szansa, by po latach nawarstwiających się zaniedbań zdrowie stało się priorytetem - informuje dziennik.

Zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej, obowiązkowa profilaktyka oraz opieka psychiatryczna blisko domu najmłodszych pacjentów - to niektóre z punktów, które politycy obiecali poprzeć ponad podziałami partyjnymi. W Pakcie znalazły się postulaty dotyczące m.in. zmian finansowych i organizacyjnych. Ponadto, politycy zgodzili się, że należy podnieść nakłady na kształcenie większej liczby kadry medycznej oraz wprowadzić personel pomocniczy w szpitalach. Kolejnym pomysłem, który rywale uznali za kluczowy dla systemu lecznictwa, jest utworzenie specjalnego funduszu opiekuńczego. Pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne. Nie mniej ważny jest punkt dotyczący obowiązkowych badań profilaktycznych.

"DGP" przekazała, że Pakt podpisali: minister Łukasz Szumowski (z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego), kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef sztabu wyborczego SLD Robert Biedroń.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności