Do szpitali trafiają osoby starsze, które nie wymagają hospitalizacji, z kolei seniorzy po leczeniu szpitalnym nie są odbierani przez bliskich - podnosi RPO. W odpowiedzi minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała o pracach nad poprawą dostępu do opieki długoterminowej.
Problemy seniorów w szpitalach. RPO interweniuje
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że do szpitali trafiają osoby starsze, które nie wymagają hospitalizacji.
W marcu tego roku zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wystąpił do minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz. W piśmie zaznaczył, że niejednokrotnie osoby przywożone do szpitala nie mają po pobycie w nim dokąd wrócić, ponieważ rodzina odmawia ich odebrania, a nawet uniemożliwia powrót do domu.
- W efekcie pacjenci ci zajmują szpitalne łóżka, chociaż nie ma wskazań medycznych do ich dalszego pobytu w szpitalu. To z kolei utrudnia dostęp do świadczeń medycznych pacjentom, którzy wymagają hospitalizacji, generuje dodatkowe koszty, wydłuża kolejki oczekujących - wskazał Trociuk.
Zwrócił również uwagę na konieczność poszanowania woli pacjenta. - Osoby chore, np. wymagające opieki paliatywnej, zgłaszają personelowi medycznemu wolę spędzenia ostatniego okresu swojego życia w domu. Zdarza się jednak, że członkowie rodziny utrudniają lub wręcz uniemożliwiają im powrót do domu - zauważył zastępca RPO.
W jego ocenie pojawia się też problem związany z systemowym niedofinansowaniem opieki długoterminowej sprawowanej nad osobami starszymi, niesamodzielnymi, brakiem miejsc w domach pomocy społecznej i długim czasem oczekiwania na przyjęcie do placówek. Trociuk wskazał, że powoduje to pozostawianie tych osób przez członków rodziny w szpitalach także w okresie świątecznym i wakacyjnym.
Powołano grupę do spraw opieki długoterminowej
W odpowiedzi, którą w piątek opublikował RPO, minister Okła-Drewnowicz przypomniała, że w marcu tego roku został utworzony Międzyresortowy Zespół do spraw systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi.
Minister poinformowała, że w ramach zespołu została powołana grupa robocza do spraw opieki długoterminowej.
W zakresie prac grupy roboczej mieści się zdefiniowanie podstawowych pojęć w obszarze opieki długoterminowej, analiza możliwości zmian zakresu usług i świadczeń oraz organizacji systemu opieki długoterminowej i wprowadzenia instrumentów koordynacji w tym systemie, a także wypracowanie założeń systemu monitorowania i oceny jakości usług/świadczeń w systemie.
Okła-Drewnowicz przekazała, że w toku prac zespołu podjęto działania związane z wypracowaniem definicji w obszarze opieki długoterminowej. Grupa robocza opracowała i rekomendowała Zespołowi definicje "opieki długoterminowej", "opieki nieformalnej" i "opiekuna nieformalnego", które Zespół przyjął 20 września 2024 roku. Obecnie trwają prace w zakresie koordynacji w obszarze opieki długoterminowej.
Minister podkreśliła, że prace grupy roboczej wpisują się w założenia kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, który zakłada zmianę odpowiednich aktów prawnych wdrażających priorytety reformy opieki długoterminowej zidentyfikowane w przeglądzie strategicznym opieki długoterminowej w Polsce. Zakończenie realizacji kamienia milowego planowane jest do 31 grudnia 2025 roku.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl