sie 26, 2024

Odpowiedź na interpelację w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w celu ułatwienia pracy zarobkowej opiekunom osób niesamodzielnych ze znacznymi niepełnosprawnościami

Na stronie Sejmu RP opublikowno odpowiedź Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Sekretarza Stanu Łukasza Krasonia na interpelację nr 3658 posłanki Urszuli Pasławskiej w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w celu ułatwienia pracy zarobkowej opiekunom osób niesamodzielnych ze znacznymi niepełnosprawnościami.

W odpowiedzi na interpelację czytamy m.in., że: "obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się prace legislacyjne w kierunku zrównania statusu zawodowego opiekunów osób niesamodzielnych ze statusem zawodowym osób z niepełnosprawnościami."

I dalej: "Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności prowadzonego przez GUS wskazują, że liczba pracujących osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w wieku 16-89 lat (dane średnioroczne) wynosiła w 2022 roku 537 tys., zaś w 2023 roku 503 tys. W IV kwartale 2023 roku liczba pracujących osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w wieku 16-89 lat wyniosła ogółem 484 tys., w tym 37 tys. osób mających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z Publikacją GUS "Aktywność ekonomiczna ludności Polski - I kwartał 2024 roku" w I kwartale 2024 roku liczba pracujących osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w wieku 16- 89 lat wyniosła ogółem 457 tys., w tym 44 tys. osób mających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności."

Resort rodziny zwraca także uwagę na to, że: "obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, zostały wprowadzone ustawą z dnia 7 lipca 2023r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U z 2023 r. poz. 1429). Ustawa, ta od 1 stycznia 2024 r., wprowadziła - poprzez modyfikację warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, w związku ze zmianą ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz wprowadzenie do systemu prawnego nowego świadczenia wspierającego, skierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami - nowe regulacje umożliwiające opiekunom osób z niepełnosprawnościami podjęcie aktywności zawodowej oraz pobieranie własnych świadczeń emerytalno-rentowych, Po zmianach, od 1 stycznia 2024 r., świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicom lub odpowiednio innym osobom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w wieku do ukończenia 18 r. życia, bez jakichkolwiek ograniczeń w wykonywaniu aktywności zawodowej czy pobierania własnych świadczeń emerytalno-rentowych przez opiekuna."

Pełna treść odpowiedzi na interpelację dostępna jest tutaj.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas