sie 2, 2024

Osoba z niepełnosprawnością wskaże asystenta. Ministerialny projekt ustawy ma trafić do Sejmu tuż po wakacjach

Wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń zapowiedział, że zaraz po przerwie wakacyjnej projekt ustawy dot. asystencji osobistej powinien trafić do Sejmu. Dodał, że w sierpniu odbędą się jego konsultacje społeczne.

Łukasz Krasoń dopytywany o zapisy projektu ocenił, że będzie ona dawać pełną podmiotowość osobom z niepełnosprawnościami.

Jak tłumaczył, osoba z niepełnosprawnością będzie mogła wskazywać swojego asystenta i wtedy będzie zawierana umowa pomiędzy asystentem, osobą z niepełnosprawnością i centralną instytucją.

- Będzie także oczywiście możliwość pozyskania asystenta poprzez NGOs. A jeżeli te wszystkie dwa pierwsze warianty zawiodą, to będzie samorząd, który będzie gwarantował tę usługę - wyjaśnił.

Wiceminister zaznaczył, że asystentom będą zapewniane centralne, podstawowe szkolenie, ale również te bardziej specjalistyczne.

Zwrócił uwagę, że różnica między rządowym projektem, a projektem prezydenckim polega m.in. na tym, że w projekcie przygotowanym przez resort będą rozróżniane rodzaje potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Osoby, które na przykład korzystają z PEG-a, czyli żywienia dojelitowego, czy mają jakiś sprzęt wspomagający życie, to asystenci dla takich osób będą musieli mieć pewne większe kompetencje, ale też dzięki temu będą zarabiać więcej. Tak, aby osoby o największych potrzebach nie miały trudności w znalezieniu swojego asystenta - wyjaśnił.

Ocenił, że ministerialny projekt jest dużo bardziej kompleksowy. Dodał, że wzięto również pod uwagę głosy strony społecznej wskazujące błędy w projekcie prezydenckim. Jak tłumaczył, z racji tego, że to jest projekt rządowy, trzeba było dokładnie wyliczyć koszt wprowadzanych zmian oraz przygotować ocenę skutków regulacji.

Pytany o zarobki asystentów odpowiedział, że jeżeli ktoś będzie pracował na cały etat, to zapewne będzie to w okolicach średniej krajowej, może troszkę mniej.

Asystencja osobista jest usługą społeczną o charakterze spersonalizowanego wsparcia udzielanego w relacji jeden na jeden, które jest niezbędne do prowadzenia możliwie pełnego, samodzielnego życia.

Wsparcie może obejmować:

  • czynności samoobsługowe,
  • utrzymanie higieny osobistej,
  • prowadzenie gospodarstwa domowego,
  • komunikowanie się z otoczeniem,
  • poruszanie się i przemieszczanie oraz podejmowanie aktywności życiowej - społecznej i zawodowej.

Obecnie usługi asystenckie realizowane są w ramach rządowych programów, do których mogą zgłosić się samorządy i organizacje pozarządowe.

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność systemowego uregulowania asystencji osobistej. Wskazywał, że podstawową wadą rozpisywanych na kolejne lata programów jest m.in. brak zapewnienia ciągłości udzielanego wsparcia.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas