cze 6, 2024

Polacy się starzeją prawie najszybciej w Europie. Eksperci: nie czekajmy z reformami

Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Zajmujemy drugie miejsce po Mołdawii, jeśli chodzi o przyrost osób powyżej 65 r.ż. Eksperci przestrzegają: polscy seniorzy są schorowani i samotni; wielu cierpi na depresję. Zdaniem specjalistów resorty zdrowia i opieki społecznej muszą się porozumieć, aby mógł powstać nowy system opieki senioralnej. Inaczej nie udźwigniemy problemu - przestrzegają.

Schorowany jak Polak na starość

W czasie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia konferencji prasowej "Potrzeby zdrowotne seniorów - priorytety na dziś" z cyklu "Ze szczepień się nie wyrasta" podjęty został temat wielochorobowości. Wraz z wiekiem Polacy łapią kolejne choroby. Na wiele różnych schorzeń jednocześnie cierpi niemal 70 proc. osób w wieku 60-65 lat oraz 90 proc. w wieku 80-90 lat.

Seniorzy chorują na choroby:

  • układu krążenia,
  • nowotworowe,
  • układu oddechowego,
  • kostno-stawowe,
  • cukrzycę typu 2,
  • zaburzenia psychiczne
  • choroby otępienne.

Prof. Alicja Chybicka - posłanka na Sejm, wiceprzewodnicząca podkomisji stałej ds. osób starszych - zauważa, że obecnie opieka medyczna nad seniorami jest słaba. Na wsi stanowią 23 proc. ludności, w miastach - 28 proc.

- Najwłaściwszym lekarzem dla seniorów jest geriatra, ale opieka nad seniorami ma przejść do POZ. Trzeba zwiększyć kształcenie lekarzy geriatrów na studiach, zwiększyć finasowanie tej dziedziny. Geriatria jest dziś tak bardzo zaniedbana jak choroby rzadkie. Każdy senior potrzebuje opieki, bo na nią zasłużył - mówi prof. Alicja Chybicka.

Posłanka sama zalicza się już do seniorów, ale pozostaje aktywna i pogodna. Jej zdaniem starszym osobom należy powtarzać, co jest dla nich ważne: ruch, jakość snu, relaks, ograniczanie liczby kalorii, ćwiczenia umysłowe, uczenie się czegoś nowego, aktywna przynależność do wspólnoty - a także by mieć kogoś bliskiego, niekoniecznie z rodziny.

- Lub i daj się lubić, uśmiechaj się. Pogoda ducha jest podstawą w każdym wieku. Jeśli będziesz mówić, że się nie uda, to się nie uda. Trzeba kochać ludzi. Idźcie do seniorów i powiedzcie im, co mają robić, bo są pogubieni. Nie można ich wykluczać - apeluje prof. Chybicka.

Problemy seniorów: profilaktyka, wielochorobowość, brak lekarzy i wykluczenie cyfrowe

- W Polsce jedno łóżko szpitalne przypada na 1000 mieszkańców. To bardzo dużo. Seniorzy oprócz tego, że są hospitalizowani, przebywają także w hospicjach, zakładach opieki długoterminowej oraz DPS-ach. Przebywają tam, bo dla Polaków cały czas problemem jest profilaktyka, nie potrafimy zadbać o zdrowie, kiedy jest na to czas - mówi Michał Modro, ekspert Krajowej Izby Domów Opieki (KIDO), wiceprzewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej, przewodniczący Komisji Zdrowia i Rynku Aptecznego BCC.

Innym istotnym problemem dla seniorów jest zdaniem specjalisty korzystanie z kont pacjenta w coraz bardziej cyfrowym świecie.

- Obecnie mamy 18 mln kont, seniorzy jednak nie korzystają z tego udogodnienia, bo boją się zagrożeń cyfrowych - ocenia Michał Modro.

Prof. Tomasz Targowski - kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii - zwraca z kolei uwagę na wielochorobowość. Jak podkreśla, NFZ płaci za jedną chorobę. Wciąż nie ma umocowania leczenie równolegle wielu schorzeń.

W opinii prof. Targowskiego zła jest również sytuacja oddziałów geriatrycznych.

- Odziały geriatryczne padają. Nie trafiają tam lekarze rezydenci. Ważne są owszem AOS-y, czyli ambulatoryjna opieka specjalistyczna, ale oddziały geriatryczne powinny bezwzględnie być. Wizyta u mnie pacjenta seniora twa od 40 minut do 1,2 godziny. Gdzie lekarz POZ ma czas dla pacjenta, którego stan poznawczy często jest średni, towarzyszy mu opiekun? Dlatego konieczne jest wpuszczenie geriatrów do POZ. Jesteśmy wszak schorowanym społeczeństwem - przekonuje konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas