kwi 30, 2024

Nowe zasady orzekania o niepełnosprawności

O zmianach w systemie orzekania o niepełnosprawności mówił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń. - Nowy system orzeczniczy jest tym, nad czym już pracujemy - zapewnił.

O kontrowersje wokół systemu orzeczniczego w Polsce był pytany w poniedziałek 29 kwietnia w Polsat News pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

- Nowy system orzeczniczy jest tym, nad czym również będziemy pracować, już pracujemy - zapewnił.

Podkreślił, że system orzeczniczy powinien dostrzegać różne potrzeby osób z niepełnosprawnością.

- Nowoczesny system orzekania powinien przede wszystkim skupiać się na potrzebach i możliwościach danej osoby z niepełnosprawnością, a nie postrzegać człowieka tylko przez pryzmat medyczny. My nie dyskutujemy, czy ktoś ma nogę, czy nie ma nogi. My patrzymy, na ile on potrzebuje wsparcia, aby funkcjonować w społeczeństwie i realizować siebie - stwierdził.

Łukasz Krasoń przypomniał, że weszła już w życie ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Dodał, że działają już wojewódzkie zespoły ds. orzecznictwa, których zadaniem jest określanie poziomu potrzeby wsparcia danej osoby. Zaznaczył, że pod koniec 2023 roku każdy taki zespół otrzymał pieniądze, które miały pomóc przygotować się do wdrożenia nowego systemu orzekania na potrzeby świadczenia wspierającego.

- Jakie było moje zdziwienie, jak dostałem statystykę, że ponad połowa wojewodów oddała pieniądze, nie wykorzystali tych pieniędzy. A ci, którzy wykorzystali te pieniądze, nie wykorzystali ich, moim zdaniem, optymalnie - ocenił.

Według Łukasza Krasonia w województwach, w których pieniądze zostały dobrze spożytkowane, system działa. - Na przykład woj. podkarpackie, gdzie zainwestowano w kadry, gdzie zatrudniono nowych pracowników. Dzisiaj to województwo realnie, naprawdę dobrze wdraża świadczenie wspierające - mówił.

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" wielokrotnie apelowała o uproszczenie procedur związanych z orzecznictwem. Szczególnie te powiązane z przyznawaniem świadczenia wspierającego są cały czas bardzo skomplikowane. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl 


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas