mar 27, 2024

RPO interweniuje w sprawie problemów w rozliczaniu świadczeń opieki hospicyjnej i paliatywnej

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny wystąpił do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie problemu niewystarczającego finansowania przez fundusz opieki hospicyjnej.

Jak podkreśla RPO, sytuacja chorych onkologicznie, którzy mają utrudniony dostęp do leczenia i niewystarczającego finansowania świadczeń była już poruszana przez Rzecznika we wcześniejszej korespondencji kierowanej do MZ i NFZ. Wówczas padła odpowiedź od ministra zdrowia, że gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz, że nakłady na koszty świadczeń w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna systematycznie rosną.

Jednakże pomimo zapewnień co do poprawy sytuacji, podmioty lecznicze cały czas borykają się z problemem finansowania udzielanych świadczeń w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej przez NFZ.

Okazuje się, że do Rzecznika docierają niepokojące sygnały, z których wynika niemożność jednoczasowego rozliczenia świadczeń tlenoterapii w warunkach domowych i opieki hospicyjnej w warunkach domowych.

Jako przykład podał sytuację pacjenta, który przebywa w hospicjum domowym i oddycha przy pomocy koncentratora tlenowego udostępnionego przez inny podmiot, który został objęty terapią tlenową z powodu przewlekłej niewydolności oddechowej. Pacjent ten, od momentu przebywania w hospicjum domowym, ma zagwarantowane przez podmiot leczniczy świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Odnośnie wskazanego pacjenta NFZ podkreśla, że "w zakresie rozliczenia świadczeń tlenoterapii w warunkach domowych i opieki hospicyjnej w warunkach domowych doszło do współwystępowania świadczeń, których nie można sumować w tym samym czasie. W praktyce oznacza to, że podmiot leczniczy nie otrzyma należności z tytułu umowy za realizację świadczeń w ramach hospicjum domowego przez NFZ".

Tym samym oznacza to, że pacjenci onkologiczni mają utrudniony dostęp do leczenia wobec odmowy finansowania przez NFZ takich świadczeń. Dlatego też Rzecznik zwrócił się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny i prezesa NFZ Filipa Nowaka o stanowisko w tej sprawie.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas