lis 14, 2023

NFZ zmienia plan finansowy. Prawie 7 milionów zł na Fundusz Kompensacyjny przy RPP

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta dostanie pieniądze z rezerwy ogólnej planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia. Przepisy obowiązują od dziś, 14 listopada. Chodzi o ponad 6 milionów złotych.

Budżet Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, zasilony o ponad 6 milionów zł. Stało się tak na podstawie zarządzenia Prezesa NFZ, które dziś weszło w życie. Najpierw jednak zapytał o opinię Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów.

- Prezes NFZ wystąpił pismami z 6 października 2023 r. do Ministra Finansów oraz Ministra Zdrowia, z prośbą o wydanie opinii odnośnie uruchomienia rezerwy ogólnej w kwocie 6 750 tys. zł w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2023 r. z przeznaczeniem na Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych - wyjaśnia w zarządzeniu szef NFZ.

Jak dowiadujemy się z uzasadnienia, zmiana planu finansowego ma na celu zabezpieczenie środków finansowych na odpis na Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych.

Wartość środków na odpis na Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych została wyznaczona zgodnie z informacją przedstawioną w piśmie Rzecznika Praw Pacjenta z 4 października 2023 r., tj. 6 750 tys. zł. Ministrowie wydali pozytywne opinie.

Przypomnijmy: Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta od 6 września br. Jak informował Rynekzdrowia.pl rzecznik Bartłomiej Chmielowiec, w ciągu dwóch miesięcy działania funduszu wpłynęło 41 wniosków o odszkodowanie. Większość z nich dotyczy uszczerbku na zdrowiu doznanego przez pacjenta podczas hospitalizacji. Dodajmy też, że choć Rzecznik Praw Pacjenta rozpatruje wnioski o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, to nie może na razie przyznać odszkodowania. Jak poinformował portal Prawo.pl, minister zdrowia do tej pory nie podpisał rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Ma przygotować nowy projekt.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas