maj 13, 2022

Czas podnieść limity na wyroby medyczne dla pacjentów onkologicznych

Sejmowa Podkomisja stała do spraw onkologii zajęła się 11 maja rozpatrzeniem informacji na temat ścieżki refundacyjnej wyrobów medycznych w onkologii. Wśród nich wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wymieniał m.in. worki stomijne, protezy piersi czy peruki.

- Dopłaty w poszczególnych grupach wyrobów medycznych w onkologii powinny być zwiększane. Jeśli chodzi o protezy piersi, limit był ostatnio podnoszony 8 lat temu, a w przypadku peruk nie zmienił się od kilkunastu lat. Podniesienia limitów wymagają również wyroby stomijne - zauważył Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED. - Potrzebne jest również doraźne wsparcie osób korzystających z wyrobów medycznych w ramach drugiej ścieżki finansowania, tj. wykazu wyrobów na zlecenie.

Z kolei Maciej Miłkowski podkreślał, że  ustawa refundacyjna weszła w życie w 2012 r. i przez ten czas żaden wniosek o refundację wyrobu medycznego w zakresie onkologii nie wpłynął. - Pacjenci onkologiczni mogą korzystać ze wszystkich grup, ale można wymienić kilka z nich, które są w szczególności dedykowane osobom chorym na nowotwory. To m.in. worki do zbiórki moczu - 5 mln zł rocznej wartości dla 5,6 tys. pacjentów, czy worki stomijne samoprzylepne jednorazowego użycia dla pacjentów ze stomią na jelicie cienkim lub na jelicie grubym, o różnym limicie finansowania - mówił.

Wiceminister wspomniał również, że refundowane są także pieluchomajtki - do 90 sztuk miesięcznie, podkłady, czy pieluchy anatomiczne - tu refundacja wynosi 37 mln zł. Refundacja dotyczy też protez piersi, m.in. po operacjach leczenia nowotworów piersi (280 zł limit i 10 mln zł łącznej wartości rocznej), a także peruk, o łącznej wartości rocznej 6 mln zł.

Arkadiusz Grądkowski przekonywał z kolei, że jest potrzeba otworzenia ścieżki prawnej, w której firma będzie miała jasne określenie, że może złożyć wniosek i gdzie czas na jego ocenę będzie sprecyzowany. - Obecnie taka ścieżka istnieje, ale może być realizowana tylko przez konsultanta krajowego albo prezesa NFZ. W ub.r. do AOTMiT wpłynęło ok. 130 wniosków o ocenę technologii nielekowych, a ocenionych zostało 13. A przypomnę, że mówimy o technologiach innowacyjnych - zauważył.

Szczegóły: www.rynekzdrowia.pl


konferencja 2022
Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2022 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności