maj 13, 2022

Obywatele Ukrainy mogą być zatrudniani w DPS-ach

Grupa posłów skierowała do Minister Rodziny i Polityki Społecznej interpelację w sprawie możliwości zatrudniania obywateli Ukrainy w domach pomocy społecznej, które borykają się z brakami personelu. Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, w odpowiedzi poinformował, że obywatele Ukrainy mogą być zatrudniani jako pielęgniarki i pielęgniarze w Domach Pomocy Społecznej, bez konieczności potwierdzania znajomości języka polskiego.

- Zgodnie z nową regulacją zawartą w dodanym art. 23a specustawy będzie możliwe zatrudnianie obywateli Ukrainy w strukturach administracji samorządowej oraz w strukturach administracji rządowej, bez konieczności potwierdzania znajomości języka polskiego. W ramach struktur administracji samorządowej, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, obywatele Ukrainy będą mogli być zatrudniani na stanowiskach pomocniczych i obsługowych - wyjaśniał. 

Podkreślił jednocześnie, że skoro domy pomocy społecznej są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej jednostek samorządu terytorialnego, a pracownicy DPS-ów są pracownikami samorządowymi, to obywatele Ukrainy mogą być zatrudniani w domach pomocy społecznej na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Szczegóły: www.rynekzdrowia.pl


konferencja 2022
Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2022 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności