sty 25, 2022

Apel pacjentów do ministra zdrowia dotyczący respiratoterapii

Stowarzyszenie JEDNYM TCHEM wraz z organizacjami zrzeszającymi osoby z przewlekłymi zaburzeniami oddechowymi skierowało apel do Ministra Zdrowia z prośbą o powstrzymanie taryf rekomendowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w domowej wentylacji mechanicznej. Pod apelem podpisała się również Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym".

- Dostęp do respiratora w domu to nie wybór pacjenta, ale jedyna szansa na życie przy nawracających i coraz silniejszych dusznościach. Niestety, przewlekłe choroby płuc stale postępują i możliwość korzystania z respiratora w domu, w dowolnym momencie, jest niezbędna, aby żyć i normalnie funkcjonować - podkreślają autorzy listu. 

W ocenie Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM!, wejście w życie zaproponowanych przez AOTMiT taryf spowodowałoby drastyczne ograniczenie dostępu do respiratoterapii. 

- Nie możemy czekać bezczynnie na decyzje o życiu, które zapadają za plecami pacjentów. Wielu z nich, których stan wymaga respiratoroterapii, było pod koniec roku odsyłanych, ponieważ świadczeniodawcy czasowo wstrzymali przyjęcia. Pacjenci byli informowani o tym, że kontrakty dla tych pacjentów już zostały wyczerpane, a Narodowy Fundusz Zdrowia odmawia finansowania pacjentów nadlimitowych - piszą w apelu i jednocześnie proszą o spotkanie i dialog. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
konferencja 2022
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2022 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności