paź 12, 2021

Deinstytucjonalizacja według Ministerstwa Zdrowia?

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad tzw. ustawą restrukturyzacyjną, która przewiduje powołanie Agencji Rozwoju Szpitali (ARS). ARS ma zająć się zarówno restrukturyzacją placówek, które znajdują się w złej sytuacji finansowej, jak i rozwojem pozostałych. Zmianie ulec ma także sieć szpitali oraz zasady finansowania. - Opieka długoterminowa to obszar, w którym za chwilę pokażemy kierunek przez nas preferowany - powiedział wiceminister Sławomir Gadomski. 

Zgodnie z zapowiedziami, szpitale mają zostać podzielone na cztery kategorie: od A (dla najlepszych) do D (dla najsłabszych).

- Musimy odwrócić piramidę świadczeń. Jestem przekonany, że w wielu miejscach w Polsce doszło do wyścigu na świadczenia specjalistyczne. Każdy szpital chciał się czymś wyróżnić. I to jest zła droga, z niej musimy zawrócić i pokazać, że trendem będzie rozbudowa usługi podstawowych, mocnej diagnostyki, opieki długoterminowej, rehabilitacji blisko pacjenta - mówił wiceminister Sławomir Gadomski.

- Będziemy oczekiwali, że niektóre podmioty podejmą trudne przekształcenia niewykorzystanych oddziałów szpitalnych - jak ginekologia i położnictwo, interna, pediatria - w miejsca opieki długoterminowej - zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.

Szczegóły: www.rynekzdrowia.pl


konferencja 2021 debaty
webinar 2
webinar 3
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2021 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności