wrz 12, 2021

Dlaczego pielęgniarki protestują?

Na 5,6 tys. absolwentów pielęgniarstwa w 2020 roku jedynie 2,5 tys. podjęło pracę w zawodzie. Pozostali pracują w prywatnej ochronie zdrowia, w firmach farmaceutycznych, część z nich wyjeżdża za granicę.

Protesty pielęgniarek trwają 20 lat, jednak jak twierdzą, efektów nie widać.

Średnia wieku pielęgniarek

Średnia wieku pielęgniarek to 53 lata a położnych - 51 lat. Warto także zauważyć, że średnia długość życia kobiet w Polsce wynosi 80 lat, zaś pielęgniarek -jedynie 62.

Co roku na emeryturę odchodzi 10 tys. pielęgniarek. Jeśli co najmniej taka sama liczba nie będzie podejmować pracy w tym zawodzie, to już w roku 2030 każda pielęgniarka będzie miała 60 lat.

Braki kadry

Zgodnie z raportem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada jedynie 5 pielęgniarek. Raport pokazuje także, że 272 szpitale powinny być zamknięte ze względu na braki personelu medycznego, w tym właśnie pielęgniarek. Niejednokrotnie na 40 pacjentów przypada 1 lub 2 pielęgniarki zamiast 5. Zdarza się także, że pielęgniarki pracują po 400 godzin miesięcznie! Takie sytuacje zagrażają bezpieczeństwu chorych.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2021 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności