kwi 17, 2021

Opieka długoterminowa ponownie pominięta

Do Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" docierają informacje, że pracownicy Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych czy Pielęgnacyjno-Opiekuńczych nie mogą zaznaczyć wykonywanego stanowiska pracy w Narodowym Spisie Powszechnym. Zakłady opieki długoterminowej nie zostały uwzględnione jako miejsce pracy wśród listy, z której można wybrać. To niestety kolejny przykład lekceważenia opieki długoterminowej.

Opieka długoterminowa istnieje w Polsce od ponad 20 lat. Według oficjalnych danych instytucjonalna (pozadomowa) opieka długoterminowa finansowana przez NFZ obejmuje ponad 62 tys. pacjentów w blisko 600 Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych (ZOL) i Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych (ZPO). Do tego należy dodać Domy Pomocy Społecznej (DPS) oraz pozostałe całodobowe placówki opieki, które zapewniają opiekę ponad 112 tys. pacjentów.

Niestety jest to kolejny przykład lekceważenia opieki długoterminowej, a przecież jak Koalicja alarmuje od lat wszystkie zachodzące w Polsce w ostatnich latach zmiany demograficzne  oznaczają systematyczny wzrost liczby osób niesamodzielnych i przewlekle chorych, szczególnie wśród osób starszych.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas