paź 20, 2020

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej o bezpieczeństwie seniorów w czasie pandemii

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała na konferencji prasowej, że dwa razy w tygodniu, podczas konferencji prasowych w ministerstwie przedstawiane będą informacje ważne dla seniorów w okresie pandemii koronawirusa. Spotkania będą odbywać się we wtorki i czwartki.

Podczas spotkań przedstawiane będą m.in. wskazówki i informacje ważne dla osób starszych w kontekście ich zdrowia i bezpieczeństwa.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej zaapelowała po raz kolejny to seniorów, by jeżeli to możliwe, zostali w domach. - Zadbamy o to, by w ramach solidarności międzypokoleniowej, dotarły do osób starszych najbardziej potrzebne produkty - powiedziała. Przypomniała także, że jeżeli osoby starsze muszą już wyjść po sprawunki, to powinni korzystać z zakupów w komfortowych warunkach, w godzinach dla seniorów (poniedziałek-piątek, godz. 10:00-12:00).

Podczas konferencji dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przypomniał, że osoby z objawami choroby nie powinny wychodzić z domu, nawet do sąsiadów, czy na ulicę. - Po pierwsze możemy kogoś zarazić, ale także sami osłabieni swoim stanem zdrowia możemy zostać dodatkowo zainfekowani - mówił.

Dr Michał Sutkowski przedstawił w dostępny sposób ścieżkę postępowania dla seniorów w przypadku stwierdzenia u siebie podejrzanych objawów mogących wskazywać na zarażenie koronawirusem. To lekarz medyczny po rozmowie telefonicznej zadecyduje, czy wystarczy teleporada, czy potrzebna jest wizyta w przychodzi lub wizyta domowa. To lekarz rodzinny może zlecić test na obecność koronawirusa. - To ważne, by nie jechać na pobranie wymazu środkami komunikacji miejskiej. Jeżeli nie możemy udać się własnym samochodem, lekarz może zlecić wizytę z testem w domu seniora - powiedział dr Michał Sutkowski. 

Źródło: www.gov.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności