Stowarzyszenie Pacjentów JEDNYM TCHEM alarmuje o niezrozumiałej sytuacji pacjentów zakwalifikowanych do domowej wentylacji mechanicznej w województwie mazowieckim. Choć od 30 kwietnia w całej Polsce wznowiono przyjęcia nowych dorosłych pacjentów do tego świadczenia, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ decyzjami administracyjnymi w praktyce uniemożliwia rozpoczęcie leczenia w warunkach domowych.
Pacjenci gotowi do wypisu - ale wciąż w szpitalach
Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenia, napływają do nich liczne sygnały od rodzin osób, które zostały zakwalifikowane do wentylacji domowej, lecz nadal pozostają na oddziałach szpitalnych i w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i najmłodszych pacjentów - w tym niemowląt. Tymczasem w innych województwach świadczenie jest już realizowane, a pacjenci wracają do swoich domów.
Rodziny mówią wprost o bezsilności, strachu i poczuciu niesprawiedliwości. Bliscy pacjentów każdego dnia pytają, dlaczego ich najbliżsi - choć medycznie gotowi - nie mogą opuścić szpitala i wrócić do domu.
Domowa wentylacja to leczenie ratujące życie
Domowa wentylacja mechaniczna pozwala pacjentom:
Każdy dzień nieuzasadnionego oczekiwania oznacza realne zagrożenia zdrowotne. Długotrwała hospitalizacja szczególnie naraża osoby z ciężkimi problemami oddechowymi na zakażenia i pogorszenie stanu zdrowia. To także ogromne obciążenie psychiczne dla pacjentów i ich rodzin.
Apel o pilne wyjaśnienia
Stowarzyszenie JEDNYM TCHEM zwróciło się do Mazowieckiego Oddziału NFZ o pilne wyjaśnienie przyczyn blokowania przyjęć nowych pacjentów do domowej wentylacji mechanicznej.
Źródło: Informacja prasowa Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM