Prokurator wydał w poniedziałek postanowienie o poszukiwaniu listem gończym Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformowała Prokuratura Krajowa na platformie X. Sprawdzają się tym samym przypuszczenia Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", dotyczące uzasadnionych podejrzeń, że w latach 2022-2023 dokonano defraudacji środków publicznych w wysokości od 100 do 200 milionów złotych, co było bezpośrednio związane z uruchomieniem Centralnej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego, Wyrobów Medycznych i Technologii Asystujących.
Co z ewentualnym wydaniem listów żelaznych dla Kuczmierowskiego i dla Pawła Sz.?
- Wnioski kieruje się do sądu. My jesteśmy stroną. Możemy wyrazić swoje stanowisko co do wniosku - odpowiedział rzecznik PK. Przekazał, że ma wiedzę, głównie z sądu, że taki wniosek wobec Pawła Sz. wpłynął. - Natomiast gospodarzem w tym przypadku jest sąd - podkreślił. List żelazny to - według prawniczej definicji - specjalny dokument, przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do prawomocnego zakończenia procedury karnej, oskarżony zobowiązuje się zaś odpowiadać w procesie z wolnej stopy.
Prokurator Piotr Nowak poinformował w poniedziałek, że poszukiwania będzie realizowała Komenda Stołeczna Policji. - Jeszcze dzisiaj ten list gończy zostanie opublikowany na stronach KSP - dodał. Potwierdził również, że obrońca Kuczmierowskiego kontaktował się z prokuraturą.
W czwartek, 22 sierpnia, sąd na wniosek prokuratora zgodził się na zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec byłego prezesa RARS, co pozwoliło na wszczęcie jego poszukiwań listem gończym. Obrońca Kuczmierowskiego zapowiedział zażalenie.
Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w RARS i zarzutami m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Miejsce pobytu Michała Kuczmierowskiego, a także innego podejrzanego w tej sprawie Pawła Sz., jest nieznane. Za zarzucane obu podejrzanym czyny grozi do 10 lat więzienia.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęła 1 grudnia 2023 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie. W kwietniu 2024 roku sprawę przejął Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach.
Śledztwo dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego, od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Do wątku odniósł się na platformie X eurodeputowany Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia w latach 2011-2015.
- Przypominam o projekcie "wypożyczalni" wózków dla osób z niepełnosprawnościami. Od kogo kupiono? Był przetarg? Jakiej produkcji? Czy wydano ok 100 mln zł? Gdzie one teraz są? Prawda to, że większość z nich nie nadaje się do użytku? Bo tego chyba pod #Covid się nią da podciągnąć - napisał.
Dodajmy, że wypożyczalnia ruszyła niecały rok temu. Rząd tworzył ją bez skonsultowania racji i rozeznania wśród dostawców sprzętu co do tego, w jakie urządzenia ją zaopatrzyć. Długo też nie było wiadomo, jakie w ogóle technologie znalazły się na jej wyposażeniu. Wcześniej, w trakcie pandemii, RARS odpowiedzialna była za m.in. dostawy szczepionek p. COVID-19 i środków środków ochrony indywidualnej typu: rękawiczki, ochraniacze, płyny do dezynfekcji itp.
Przypomnijmy, podstawą wszczęcia śledztwa ws. RARS były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".
W lipcu prokuratura postawiła dyrektorce biura zakupów RARS Justynie G. i kierowniczce z tego biura Joannie P. zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, co miało polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.
Pomimo licznych sygnałów oraz powszechnie dostępnej wiedzy o skali tego zjawiska wypożyczalnia nadal funkcjonuje, generując straty dla budżetu państwa. Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" informowała o swoich obawach w obszernej i prowadzonej od kilku lat korespondencji poprzednie i obecne kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Bez skutku.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl