lis 10, 2023

MZ o finansowaniu nadwykonań: możliwe, jeśli NFZ będzie miał dodatkowe środki

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych prowadzi negocjacje z Ministerstwem Zdrowia dotyczące m.in. zapłaty za tzw. nadwykonania. - Finansowanie dodatkowych świadczeń ponad limit ma miejsce w sytuacji dysponowania przez NFZ dodatkowymi środkami finansowymi - odpowiada na nasze pytania Ministerstwo Zdrowia. To potwierdza, że decyzje jeszcze nie zapadły.

Czy szpitale otrzymają należność za wszystkie nadwykonania, jakie powstaną do końca 2023 r.? Na tak postawione pytanie nadal brak jednoznacznej odpowiedzi ze strony Ministerstwa Zdrowia.

- Wszystkie nasze postulaty są nadal w negocjacjach. Po zmianie na stanowisku ministra zdrowia dostrzegamy brak decyzyjności - komentował niedawne spotkanie (odbyło się 7 listopada - red.) z przedstawicielami MZ i NFZ Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

- W planie jest przesunięcie do budżetu NFZ 400 mln zł, które zostaną przekazane z Ministerstwa Zdrowia (z puli niewykorzystanych środków na inwestycje). Nie wiemy jednak, w jaki dokładnie sposób i na co zostaną one przeznaczone - informował OZPSP.

Jak natomiast odpowiada biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, świadczenia realizowane przez szpitale są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia do wysokości limitów określonych umową.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas