sty 9, 2023

W życie weszła ustawa przesuwająca z budżetu do NFZ finansowanie części świadczeń

Prezydent nie uwzględnił próśb o weto i podpisał nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. To oznacza ubytek - jak szacują eksperci i obawiają się interesariusze systemu ochrony zdrowia - ok. 13 mld zł z budżetu NFZ tylko tym roku. 

Ustawa, podpisana przez Andrzeja Dudę, przenosi finansowanie całości świadczeń zdrowotnych z budżetu ministra zdrowia (tych, które jeszcze w nim pozostawały) do NFZ.

Dodatkowo NFZ straci wpływy ze składek zdrowotnych, finansowanych do tej pory przez budżet państwa m.in. za bezrobotnych i pracowników służb mundurowych i będzie musiał (jednorazowo, jak zapewnia rząd) oddać Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19 do 5,5 mld zł ze swojego funduszu zapasowego.

O zawetowanie ustawy zabiegało 26 organizacji zrzeszających pacjentów, pracowników zawodów medycznych, ale też dyrektorów szpitali oraz jednostki samorządów terytorialnych.

Najważniejsze rozwiązania nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw:

  1. W 2023 roku możliwe będzie jednorazowe zasilenie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami pochodzącymi z funduszu zapasowego NFZ, z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań dotyczących ochrony zdrowia.
  2. W 2023 roku minister zdrowia będzie miał możliwość wsparcia finansowego inwestycji realizowanych w określonych podmiotach leczniczych, podległych samorządom.
  3. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował:
    - świadczenia wysokospecjalistyczne;
    - leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla osób powyżej 75. roku życia (tzw. "leki 75 plus"), a także leki dla kobiet w ciąży (tzw. "ciąża plus");
    - leki oraz wyroby medyczne nabywane w ramach programów polityki zdrowotnej.
  4. Środki na realizację finansowania staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów będą przekazywane marszałkowi województwa przez właściwego wojewodę, a nie jak obecnie przez ministra zdrowia.
  5. Finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będzie realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ będzie przeprowadzał postępowania w sprawie zawarcia umów na zadania Zespołów Ratownictwa Medycznego.

Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2023 roku.

Więcej informacji:

www.medexpress.pl

www.prawo.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas