cze 22, 2022

Protest opiekunów medycznych z Wrocławia

Opiekunowie medyczni zatrudnieni w domach pomocy społecznej we Wrocławiu domagają się wyższych pensji, doposażenia placówek i więcej rąk do pracy. Opiekunowie ogłosili swoje żądania i pod koniec maja weszli w spór zbiorowy ze swoim pracodawcą, Miejskim Centrum Usług Socjalnych. 

Andrzej Gryglewicz, starszy opiekun medyczny, opowiedział o warunkach pracy w całodobowym domu opieki społecznej przy ulicy Rędzińskiej we Wrocławiu: na ponad 130 pensjonariuszy przypada tam 30 osobowy zespół - 20 opiekunów i 10 pokojowych, które czasami muszą przejmować obowiązki opiekunów. - Dokłada się nam pracy (...) Kierownictwo nie dostrzega pewnych rzeczy. Przyjmujemy osoby przewlekle chore, które tak naprawdę powinny być w hospicjach. Zresztą mamy nie tylko chorych somatyczne, ale i psychicznie, a zdarzają się nawet osoby z przeszłością kryminalną, których trzeba pilnować ze zdwojoną czujnością - opowiada Gryglewicz. - Dostajemy niskie wynagrodzenia. Ludzie odchodzą. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka miesięcy zostanie jeden człowiek na zmianie - mówi opiekun. 

Opiekunowie medyczni z Wrocławia żądają:

  • 1000 zł brutto podwyżki dla opiekunów i pokojowych;
  • 10 proc. premii za pracę w okrojonym składzie;
  • wyposażenia w narzędzia pracy, sprzęt typu łóżka elektryczne i pościel;
  • gwarancji zatrudnienia nowych pracowników.

Dyrekcja Miejskiego Centrum Usług Społecznych, jak i wrocławski ratusz, przyznają, że pracownicy DPS-ów zasługują na lepsze warunki pracy, ale nie ma pieniędzy, aby je zapewnić.

- Nie ulegniemy dopóki nie będziemy mieli gwarancji realnej poprawy warunków. Procedura sporu zbiorowego może skończyć się strajkiem - mamy nadzieję, że władze nie zmuszą nas do sięgnięcia po to narzędzie - przestrzegają opiekunowie. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas