maj 24, 2021

Mity kontra fakty o schizofrenii

Schizofrenia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization, WHO) za jedną z najbardziej katastrofalnych chorób, które przyczyniają się do globalnego obciążenia chorobami społeczeństw świata.

24 maja jest obchodzony Światowy Dzień Schizofrenii - ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Jest to jedna z najcięższych chorób psychicznych, z którą na świecie choruje ok. 24 miliony osób. W Polsce szacuje się, że na schizofrenię cierpi ok. 250 tys. osób, jednak z raportu "Schizofrenia z objawami negatywnymi. Obciążenie chorobą pacjentów i ich bliskich", który powstał pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wynika, że liczba ta może sięgać nawet 400 tys.

- Schizofrenia jest trudnym i wykluczającym schorzeniem. Ze względu na swoją specyfikę i czas pojawienia się pierwszych objawów - pomiędzy 15. a 30. rokiem życia - choroba ta bardzo często pozbawia pacjenta uczestnictwa w najważniejszych momentach jego życia - mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Schizofrenia przez wiele lat powodowała izolację osób chorych i wywoływała lęk społeczny, ponieważ krąży wokół niej wiele mitów.

- Postawy wobec osób chorych na schizofrenię, choć powoli, zmieniają się na lepsze. Kluczem do zmiany percepcji choroby jest z jednej strony edukacja społeczeństwa, a z drugiej zapewnienie osobom chorym prawidłowego leczenia i odpowiedniej pomocy. Niezbędny jest system opieki uwzględniający nowoczesne sposoby farmakoterapii, obejmujący zarówno objawy pozytywne, jak i negatywne schizofrenii - mówi dr n. med. Sławomir Murawiec, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Całość artykułu dostępna na: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas