mar 8, 2021

Koalicja o projekcie rozporządzenia w sprawie postawy programowej

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" zgłosiła uwagi do opublikowanego na początku lutego projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego, w zakresie podstawy programowej kształcenia opiekunów medycznych.

W podsumowaniu stanowiska Koalicji czytamy: "Opiekun medyczny ma profesjonalnie pomagać osobie chorej w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych i pielęgniarce w realizowanych przez nią procesach pielęgnowania. Wszystkie inne zaprojektowane zmiany np. dobór procedur terapeutycznych odpowiednich dla określonego pacjenta czy udzielanie wybranych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki nad pacjentem leczonym hemodializą, dializą otrzewnową i technikami pokrewnymi nie są możliwe do wprowadzenia w 1-kwalifikacyjnym zawodzie opiekuna. Nie jest też możliwe nabycie tak specjalistycznych umiejętności podczas kształcenia w proponowanym przez Ministra Edukacji i Nauki  rozporządzeniu. Wątpliwe też wydaje się uznawanie tych kwalifikacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia przy kontaktowaniu usług, a co za tym idzie uznawaniu ich przez placówki medyczne. W związku z tym, w naszej opinii, nie doprowadzi to do znaczącego zabezpieczenia ich w dodatkowy personel o znaczących kwalifikacjach. Musimy także pamiętać, że opiekun medyczny nie jest zawodem samodzielnym, a co za tym idzie nie będzie miał możliwości wykonywania tak specjalistycznych świadczeń bez nadzoru pielęgniarki czy lekarza. Mając na uwadze powyższe nie ma przesłanek do nadawania tak wysokich specjalistycznych kwalifikacji nie dając możliwości ich samodzielnego wykonywania.

Tylko Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych może zadecydować na ile opiekun medyczny może wykonywać czynności z zakresu pielęgnacji specjalistycznej (czynności lecznicze) i innych działań związanych z procesem opieki nad niesamodzielnym pacjentem. Wprowadzenie takich zmian kompetencyjnych w zawodzie opiekuna medycznego wymaga więc zmiany ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej.

Z uwagi na potrzeby kadrowe zakładów opieki długoterminowej (zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, domy pomocy społecznej oraz całodobowe placówki opieki), zamiast burzyć zasadniczy cel zawodu opiekuna medycznego, przyczyniając się w ten sposób do rozrastania szarej strefy, można rozważyć wprowadzenie ścieżki rozwoju zawodowego opiekuna medycznego w formie kursów specjalistycznych, ukierunkowanych na konkretne świadczenia, np. kwalifikacje:

  • "pomoc / asystent fizjoterapeuty"
  • "opieka hospicyjna / paliatywna"
  • "opieka psychiatryczna"
  • "opieka nad osobami starszymi"
  • "opieka nad dziećmi"
  • "opieka neurologiczna" itd.

Pozwoliłoby to na podnoszenie swoich kwalifikacji, zdobywanie nowych kompetencji i tym samym dalszy rozwój zawodowy tym opiekunom medycznym, którzy wykażą potrzebę i chęć realizowania swoich dalszych ambicji zawodowych w jednostkach opieki długoterminowej lub szpitalnej. Jednocześnie pozwoliłby to na zabezpieczenie w niezbędne świadczenia zakładów, w których obecnie obserwujemy największy deficyt personelu.

Natomiast proponowana zmiana spowoduje de facto wykształcenie osób, których kompetencje nie będą w pełni wykorzystywane. Jako Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" popieramy podniesienie prestiżu zawodu opiekuna medycznego, ale oceniamy proponowane rozwiązania za niespójne z obowiązującymi dokumentami strategicznymi oraz ustawami regulującymi funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia, w tym w szczególności dotyczącymi opieki długoterminowej nad osobami niesamodzielnymi. Naszym wspólnym celem powinna być konsolidacja środowisk zaangażowanych w proces opieki długoterminowej, tak aby usytuować opiekuna medycznego w systemie opieki zdrowotnej, zamiast szukać rozwiązań, które w efekcie domina pozbawią osoby chore i niesamodzielne opieki podstawowej."

Pełna treść stanowiska Koalicji w sprawie projektu rozporządzenia dostępna jest tutaj.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas