cze 27, 2020

Podsumowanie kampanii wyborczej - znowu zabrakło opieki długoterminowej

Wraz z rozpoczęciem ciszy wyborczej Koalicja ze smutkiem zauważa, że temat aktualnej sytuacji i przyszłości opieki długoterminowej praktycznie nie wybrzmiał w deklaracjach sześciu najpoważniejszych sondażowo kandydatów na urząd Prezydenta RP. Nie po raz pierwszy zapomniano o osobach niesamodzielnych i przewlekle chorych. Zastanawiając się nad przyczynami warto sięgnąć pamięcią wstecz i raz jeszcze przypomnieć jak politycy podchodzili do problemu opieki długoterminowej w ostatnich kilkunastu latach.

Pierwsza poważna próba zmierzenia się z narastającym problemem starzenia się polskiego społeczeństwa nastąpiła w latach 2006-2007, gdy ówczesny Minister Zdrowia prof. Zbigniew Religa (PiS-Samoobrona-LPR) powołał zespół, który opracował założenia do  projektu ustawy o społecznym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym. Wraz z przejęciem władzy przez koalicję PO-PSL, decyzją ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, projekt trafił jednak do szuflady. Jej następcy, Bartosz Arłukowicz oraz prof. Zembala również nie zajęli się tym tematem.

W latach 2010-2015, z inicjatywy senatora Mieczysława Augustyna (PO), powołano grupę roboczą, która przygotowała ekspercki projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Projekt został przekazany ówczesnemu ministrowi pracy i polityki społecznej, Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi (PSL) na pół roku przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Minister nie wniósł go jednak nawet pod obrady Rady Ministrów. Projekt został schowany do szuflady. Po wygranych w 2015 roku wyborach przez Prawo i Sprawiedliwość, nowy rząd nie wrócił do żadnej z wcześniejszych inicjatyw. Dopiero w 2018 roku, na fali protestów opiekunów osób niepełnosprawnych, grupa posłów PO zgłosiła do laski marszałkowskiej  projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Ówczesna większość parlamentarna odrzuciła go jednak w głosowaniu już po pierwszym czytaniu, uniemożliwiając w ten sposób nawet jakąkolwiek debatę.

Widząc tak wielką obojętność klasy politycznej na problemy osób niesamodzielnych i przewlekle chorych Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" zorganizowała w listopadzie 2019 roku ogólnopolską konferencję podczas której został zaprezentowany ekspercki raport pt. OPIEKA DŁUGOTERMINOWA W POLSCE DZISIAJ I JUTRO. W raporcie został przedstawiony dekalog konkretnych działań, co do których potrzebna jest ponadpartyjna zgoda i współpraca. Organizatorzy konferencji wystosowali zaproszenia do przedstawicieli pięciu obecnych w parlamencie ugrupowań politycznych: Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Koalicji Polskiej oraz Konfederacji. Na konferencję przybyli jednak przedstawiciele tylko dwóch klubów: KO i Lewicy.

Przez te wszystkie lata żaden urzędujący Prezydent RP nie interweniował ani też nie wyszedł z własną inicjatywą zmian w opiece długoterminowej. W tym czasie Niemcy już mogli korzystać z dobrodziejstw ustawy o społecznym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym, którą uchwalono w 1995 roku, czyli ćwierć wieku temu. Polska ten czas bezpowrotnie straciła, a klasa polityczna, jak widać po zakończonej właśnie kampanii, nadal nie potrafi zdefiniować prawdziwych problemów Polaków.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas