kwi 6, 2020

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wsparcie dla DPS

Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński na wczorajszym briefingu prasowym zapowiedział, że do domów opieki społecznej trafią dodatkowe dostawy środków ochrony indywidualnej.

Wiceminister był pytany również o procedury w przypadku wykrycia zakażeń koronawirusem w domach pomocy społecznej. - Te procedury są przygotowane przez głównego inspektora sanitarnego. Natomiast właśnie przed chwilą zakończyliśmy telekonferencję z wojewodami, którzy będą wspierać samorządy - bo to one prowadzą DPS-y - w zapewnieniu wszystkich niezbędnych środków. Mówiliśmy m.in. o dodatkowych dostawach środków ochrony indywidualnej, które w przyszłym tygodniu trafią do DPS-ów. Mowa nie tylko o DPS-ach, które "normalnie" funkcjonują, ale także o specjalnych potrzebach domów, gdzie jest duża liczba zakażeń. Potrzebne są tam dodatkowe środki ochrony, czyli takie, które są wymagane, gdy personel wspiera pacjentów z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa - poinformował wiceminister.

Jak przekazał, sprzęt będzie przekazany z rezerw strategicznych państwa. Dodał, że podopieczni, którzy potrzebują hospitalizacji, są przenoszeni do podmiotów leczniczych, "natomiast jeśli ktoś nie ma objawów i może przebywać w DPS-ie, to taki DPS de facto staje się izolatorium".

Na pytanie o dodatkowy personel medyczny dla DPS-ów Janusz Cieszyński odpowiedział: - Natomiast na wypadek epidemii są przygotowane odpowiednie środki w postaci skierowań do wykonywania pracy w konkretnych miejscach. Jeżeli jest taka potrzeba, to wojewoda dysponuje odpowiednimi narzędziami, żeby uzupełnić personel w domu pomocy społecznej tak, aby był gotowy wesprzeć pensjonariuszy w zależności od sytuacji.

Wiceminister Zdrowia poinformował również o podpisaniu nowelizacji Zarządzenia Prezesa NFZ, na podstawie której pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności