wrz 14, 2019

Niedostateczne finansowanie blokuje rozwój opieki paliatywnej

Zdaniem dr hab. lek. med. Wojciecha Lepperta, wielkopolskiego konsultanta w dziedzinie opieki paliatywnej, opieka paliatywna obniża ogóle koszty systemu ochrony zdrowia, ale jej rozwój blokuje niedostateczne finansowanie. W Polsce każdego roku z powodu chorób przewlekłych umiera 300 tys. osób.

- Badania zagranicznych ekspertów pokazały, że finansowanie opieki paliatywnej leży w interesie całego systemu ochrony zdrowia - zaznaczył Wojciech Leppert.

Lekarz zaznaczył, że jakość i dostępność opieki paliatywnej w Polsce jest bardzo zróżnicowana, także na poziomie poszczególnych województw, bo jest wiele szpitali powiatowych bez tego typu oddziałów.

- Lepiej mamy rozwiniętą opiekę domową, bo te hospicja domowe są w zasadzie w każdym powiecie, więc teoretycznie pacjent ma dostęp. Niestety w hospicjach domowych jest problem ograniczonej liczby świadczeń, kontraktów z NFZ, to powoduje, że nie wszyscy chorzy mogą od razu otrzymać opiekę. Są listy oczekujących, często kilkutygodniowe - powiedział specjalista.

- W Polsce mamy 3 tys. łóżek, ok. 500 jednostek opieki paliatywnej, głównie są to hospicja domowe, mamy trochę poradni medycyny paliatywnej, ale największym problemem są ograniczenia finansowania - ocenił Wojciech Leppert.

Według specjalisty, by objąć szerszą opieką termalnie chorych cierpiących, trzeba poprawić system finansowania i znieść limity narzucane przez NFZ, tak jak to się stało w przypadku onkologii. Zdaniem Wojciecha Lepperta oprócz finansowego dużym problemem stojącym przed opieką paliatywną jest odpowiednia liczba lekarzy czy pielęgniarek.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas