wrz 9, 2019

Osoby niesamodzielne składają wnioski o 500+

Jak poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, w ciągu pierwszego tygodnia, w którym ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych, wpłynęło już 18,4 tys. wniosków.

Większość wniosków jest składana na salach obsługi klientów, gdzie pomocą służą specjalni doradcy, którzy pomagają wypełnić wniosek i informują o warunkach, które należy spełnić, by otrzymać świadczenie.

Eksperci ZUS, dyżurujący na specjalnej linii dotyczącej świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych, w centrum obsługi telefonicznej po numerem 22 560 16 00, odebrali już 9 tys. połączeń w sprawie nowego świadczenia.

Rozpatrywanie wniosków - zgodnie z przepisami ustawy - rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Z szacunków ZUS wynika, że od października 2019 roku do marca 2020 roku wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności