sie 1, 2019

Ryzyko demencji zależne od poziomu hemoglobiny?

Jak pokazują wyniki badania, opublikowane na łamach czasopisma "Neurology", niski bądź wysoki poziom hemoglobiny we krwi może być związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji w późniejszych latach.

- Te wyniki mogą mieć istotne implikacje dla obciążenia demencją, zwłaszcza że spodziewane jest zwiększenie częstości występowania demencji trzykrotnie w ciągu następnych dziesięcioleci, przy czym największy wzrost przewidywany jest w krajach, w których wskaźnik anemii jest najwyższy - mówi dr r M. Arfan Ikram, autor badania.

W badaniu wzięło udział 12 305 osób wieku ok. 65 lat, nikt z nich ówcześnie nie cierpiał na demencję. Czas obserwacji tych osób wyniósł około 12 lat. Na samym początku badania każdemu z uczestników zmierzono poziom hemoglobiny. U 745 badanych pojawiła się niedokrwistość, u 1520 osób rozwinęła się demencja, a u 1194 spośród nich pojawiła się choroba Alzheimera. U 745 osób z niedokrwistością, demencja rozwinęła się aż u 128 badanych.

Autor badania uważa, że niski bądź wysoki poziom hemoglobiny jest związany z ryzykiem demencji, jednakże aby uznać go za główną przyczynę potrzeba szeregu innych badań.

Źródło: www.medexpress.pl


konferencja
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności