sie 1, 2019

Czy stymulacja nerwu błędnego może hamować starzenie się organizmu?

Jak pokazują wstępne badania naukowców University of Leeds, stymulacja nerwu błędnego poprzez ucho zewnętrzne może hamować starzenie się organizmu poprzez częściową rewitalizację układu nerwowego.

O wynikach testów, jakie specjaliści brytyjskiej uczelni przeprowadzili wśród 29 zdrowych osób w wieku co najmniej 55 lat informuje "BBC News".

Eksperyment - wyjaśnia autorka badania dr Beatrice Bretherton z University of Leeds - polegał na stymulacji nerwu  błędnego, należącego do autonomicznego układu nerwowego, za pośrednictwem aparatu podłączonego do ucha zewnętrznego. Stymulacja ta - jak zapewnia specjalista - jest bezbolesna, może być odczuwane jedynie delikatne łaskotanie. Podczas testów wykonywano ją przez 15 minut dziennie w okresie dwóch tygodni.

Dr Beatrice Bretherton twierdzi, że po takich prostych zabiegach poprawiała się u badanych ochotników równowaga między systemem współczulnym (pobudzającym) i przywspółczulnym (hamującym). Najbardziej było to widoczne u osób, u których była ona najbardziej zakłócona. Oznaczało to, że wyraźniej poprawiło się u nich samopoczucie, takie osoby lepiej się też wysypiały.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności