mar 21, 2019

Debata na temat dostępności cyfrowej podmiotów publicznych dla osób niepełnosprawnych

20 marca 2019 roku odbyła się debata dotycząca dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Ustawa wprowadza nowe obowiązki co do standardu stron internetowych, które mają stać się dostępne także dla osób niepełnosprawnych. Obowiązki te mają dotyczyć nie tylko urzędów, ale także niektórych organizacji pozarządowych.

- Celem tej ustawy jest zapewnienie dostępności cyfrowej stron internetowych, przygotowanie takich funkcjonalności, które sprawią, że osoba, która nie może posłużyć się myszką komputerową będzie mogła za pomocą klawiatury przejść z jednej części strony na drugą (...) zwiększyć czcionkę lub zwiększyć kontrast - poinformował senator Wiesław Dobkowski.

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk podkreśliła, że to bardzo ważna ustawa, pierwsza z programu "Dostępność Plus". - Ma ona na celu wyrównanie dysproporcji, które występują względem osób z niepełnosprawnościami, to krok w stronę osób z niepełnosprawnościami, krok w stronę ich potrzeb - powiedziała.

Senator Mieczysław Augustyn ostrzegł, że organizacje z sektora pozarządowego będą miały problem ze sprostaniem wymogom ustawy. - Żądanie zawarte w tej ustawie uważam, za absolutnie lekkomyślne i niewykonalne - powiedział senator. Wskazał, że np. w organizacjach na rzecz osób starszych działają osoby starsze, o niskich kompetencjach cyfrowych, tymczasem będą one mieć siedem dni na dostosowanie swojej strony internetowej do standardów. Łatwiej będzie im więc zlikwidować stronę. - Ta ustawa powinna być skorygowana - ocenił. Złożył poprawki, które mają wyłączyć organizacje pozarządowe z nowych regulacji.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl 


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas