sty 13, 2019

Co powstrzymuje proces starzenia się mózgu?

Czy rozwiązywanie krzyżówek i inne tego typu zajęcia, rzeczywiście powstrzymują proces starzenia się mózgu? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć grupa brytyjskich i irlandzkich badaczy z Uniwersytetu w Aberdeen, National Health Service (NHS) Grampian oraz National University of Ireland w Galway.

Zespół kierowany przez prof. Rogera Staffa, przeprowadził podłużne badanie na 498 osobach z rocznika 1936., którzy w wieku 11 lat przeszli test inteligencji (The Moray House Test) - informuje Rzeczpospolita.

Obserwacje rozpoczęto, gdy respondenci mieli 64 lata. Zadania obejmowały operowanie symbolami cyfrowymi, testy uczenia się werbalnego i oceny mierzące zainteresowanie uczestników czytaniem i rozwiązywaniem problemów, krytyczne myślenie i ciekawość intelektualną.

Po uwzględnieniu potencjalnych czynników modyfikujących, badacze stwierdzili, że działania mające na celu rozwiązywanie problemów nie miały wpływu na wskaźnik spadku umysłowego związanego z wiekiem. Za utrzymanie zdolności poznawczych odpowiada natomiast prawdopodobnie regularna aktywność umysłowa przez wiele lat i życie bogate w intelektualne wyzwania. To właśnie sprawia, że zdolności poznawcze stają się "kapitałem", z którego człowiek może czerpać, gdy wchodzi w późny wiek dojrzały.

Wyniki badań dowodzą, że chociaż nie można powstrzymać całkowitego osłabienia funkcji poznawczych związanych z wiekiem, częste rozwiązywanie problemów  na wcześniejszym etapie życia utrzymuje mózg w lepszej kondycji, dzięki czemu późniejszy spadek nie jest tak szybko i dotkliwie odczuwany.

Jednocześnie naukowcy zauważają, że było to badanie obserwacyjne, więc należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o ustalenie związku przyczynowo-skutkowego.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl 


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas