lis 30, 2018

65-latek ma formę fizyczną i poznawczą 40-45-latka 30 lat temu

Starość zaczyna się po 75 roku życia - orzekli włoscy gerontolodzy i geriatrzy, a ich wniosek uznano za "rewolucyjny". Specjaliści podkreślają, że dzisiejsi 65-latkowie we Włoszech mają taką kondycję, jak czterdziestolatkowie przed trzema dekadami. Od tej chwili populacja Włoch może uznać się za młodszą, gdyż starość zaczyna się później niż się powszechnie uważa.

- Dzisiaj 65-latek ma formę fizyczną i poznawczą 40-45-latka 30 lat temu - stwierdził w czasie obrad profesor Niccolo Marchionni z uniwersytetu we Florencji i zarazem kardiolog z tamtejszego szpitala. - Podnosimy poprzeczkę wieku, dostosowując do poziomu aktualnej oczekiwanej długości życia w krajach zaawansowanego rozwoju - ogłosił następnie.

Zaznaczył ponadto, że obecnie duża część populacji w wieku od 60 do 75 lat jest w "doskonałej formie" i nie cierpi na żadne choroby.

Obecna średnia długość życia we Włoszech to 85 lat w przypadku kobiet i 82-83 lata u mężczyzn. W związku ze swymi wnioskami geriatrzy zaapelowali o dostosowanie obowiązującej koncepcji starości do, jak zaznaczają, zmieniającej się sytuacji.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kwota zebrana: 33 980
Cel: 123 000
Partnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności