lis 8, 2018

Symulator starości pomaga lepiej zrozumieć osoby starsze

Wolontariusze, nieformalni opiekunowie seniorów, pracownicy służby zdrowia i domów opieki społecznej zajmujący się na co dzień pracą z seniorami mogą na własnej skórze doświadczyć starości podczas warsztatów realizowanych w ramach kampanii społecznej "Zrozumieć starość".

- Warsztaty z zastosowaniem symulatora starości towarzyszą szkoleniom przygotowującym do pracy naszych opiekunów. Od wielu lat obserwujemy, jak wiele dobrego te doświadczenia wnoszą do pracy profesjonalnych opiekunów seniorów. Ten niezwykły trening empatii to świetne doświadczenie dla każdego, kto chce lepiej rozumieć swoich podopiecznych czy bliskich - mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24, firmy, która jest współorganizatorem kampanii.

Kombinezon geriatryczny składa się z 10-kilogramowej kamizelki, obciążników na ręce i nogi, które imitują sztywność stawów, rękawiczek zmniejszających wrażliwość i sprawność palców, kołnierza ortopedycznego dla utrudnienia ruchu szyi, nauszników tłumiących dźwięki i okularów, przez które nie tylko gorzej widać, ale które zawężają także pole widzenia. Cały kombinezon waży łącznie 15 kg, mocno ogranicza ruchy, osłabia dotyk oraz wzrok i słuch.

Uczestnicy warsztatów na własnym ciele doświadczają, jak to jest źle słyszeć, źle widzieć, mieć kłopot z poruszaniem się, wstaniem z łóżka, odwróceniem głowy, chodzeniem, pisaniem, czytaniem, sięganiem po wysoko postawione przedmioty, schylaniem. W praktyce dowiadują się, jak to jest nie móc samodzielnie założyć butów, wypełnić druczka na poczcie, policzyć pieniędzy czy utrzymać równowagi w autobusie.

Ostatnie październikowe warsztaty odbyły się w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica. Przeszkolono grupę pielęgniarek, które na co dzień pracują z seniorami ze schorzeniami demencyjnymi.

- Niesamowite doświadczenie, szokujące doznania. Kombinezon geriatryczny powinna założyć obowiązkowo każda pielęgniarka, każdy opiekun medyczny. To trzeba przeżyć, wejść w skórę osoby starszej o lat 40, czy 20 - mówi Anna Dudek, dyrektor ds. pielęgniarstwa w szpitalu w Drewnicy.

Do tej pory warsztaty przeprowadzone zostały m.in. w Domu Pomocy Społecznej na Ochocie, na Oddziale Geriatrii Szpitala Wolskiego w Warszawie, w Stowarzyszeniu Mali Bracia Ubogich, a także Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska na Solcu. Więcej o kampanii "Zrozumieć Starość" prowadzonej przez Fundację Zaczyn i firmę Promedica24 można znaleźć na stronie www.zrozumiecstarosc.pl.

Źródło: www.pulsmedycyny.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas