paź 15, 2018

Prezydent Białegostoku proponuje rozwiązania dla seniorów i osób niepełnosprawnych

Centra seniorów, gdzie starsze osoby mogłyby uprawiać różne aktywności i ławeczki na osiedlach, a dla osób niepełnosprawnych m.in. programy aktywizujące - to propozycje ubiegającego się o ponowy wybór na prezydenta Białegostoku, urzędującego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Część swojego programu "Stawiamy na mieszkańców" dotyczącego rozwiązań dla seniorów i osób niepełnosprawnych przedstawił na konferencji prasowej wspólnie z kilkoma kandydatami na radnych z komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.

Jak mówił Tadeusz Truskolaski, seniorzy i osoby niepełnosprawne to liczne grupy w mieście. Dodał, że jeśli chodzi o seniorów, to ta grupa rośnie, a przez to - jak powiedział - "rosną wyzwania dotyczące samorządu, żeby przedstawić ofertę, aby seniorzy mogli spędzać ten czas aktywnie". Zapowiedział, że będzie rozwijana działająca już w mieście Karta Aktywnego Seniora, która oferuje szereg ulg.

Wśród pomysłów, które wymienił, jest kontynuacja programu "złotej rączki", gdy osoby starsze mogą zgłaszać się do urzędu w sprawie drobnych napraw w domu.

Kandydatka na miejską radną Krystyna Jachimczuk mówiła, że chce, aby seniorzy, którzy ukończą 60 lat lub też ci, którzy przejdą na emeryturę "czuli się potrzebni". Wśród pomysłów wymieniła, obok miejskiej karty seniora, także działania profilaktyczne i kontynuację programu szczepień przeciwko grypie.

Innym pomysłem jest też współpraca z osiedlowymi świetlicami, gdzie organizowane byłyby tam spotkania, porady czy zajęcia sportowe czy powstawanie centrów seniora, gdzie będą organizowane np. kursy komputerowe i obsługi innych urządzeń mobilnych.

Jachimczuk mówiła, że bardzo ważną rzeczą, o której mówili sami seniorzy, są miejsca na osiedlach z ławeczkami, gdzie mieszkańcy mogliby się spotykać, rozmawiać czy grać np. w karty.

Krzysztof Maleszewski, który także kandyduje do rady miasta, mówił o rozwiązaniach dla niepełnosprawnych. Wśród pomysłów jest wprowadzenie programów aktywizacji takich osób, które - jak dodał - pomogą w podjęciu pracy i przystosowaniu do samodzielnego życia.

Wśród pomysłów są też programy, dzięki którym także właściciele prywatnych budynków, które są budynkami użyteczności publicznej, mogli uzyskać wsparcie na likwidację barier architektonicznych.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas