paź 11, 2018

PSL chce ''teleaniołów'' dla seniorów w woj. opolskim

Wdrożenie programu "teleanioł" w regionie zapowiadają kandydaci do sejmiku wojewódzkiego z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy podczas konferencji 11 października w Opolu przedstawili założenia projektu. System składa się z obsługiwanego całodobowo centrum reagowania i współpracujących z nim elektronicznych opasek przypominających zegarek z kilkoma przyciskami. 

Możliwości systemu demonstrował podczas spotkania z dziennikarzami w Opolu wicemarszałek województwa Antoni Konopka (PSL).

- Opaska ma kilka funkcji, dzięki niej można natychmiast skontaktować się z operatorem w centrum reagowania lub opiekunem. Urządzenie ma wbudowany odbiornik GPS, który może wskazać miejsce pobytu osoby poszukiwanej lub potrzebującej pomocy. Jest to niezwykle ważne w przypadkach zaników pamięci u osób starszych lub udaru. Co ważne, opaska jest przypisana do bazy danych i operator kierujący do potrzebującego karetkę, może na podstawie bazy danych, poinformować o jego wieku, chorobach i branych lekach - wyliczał Antoni Konopka.

Jego zdaniem, system pozwoliłby na dłuższe przebywanie seniorów w swoich domach i odciążenie pracujących członków rodzin, którzy opiekują się swoimi rodzicami i dziadkami.

- Obecnie w naszym niespełna milionowym województwie mieszka 160 tysięcy osób w wieku 65 plus. W ciągu trzydziestu lat ta liczba ma się podwoić, co oznacza radykalne obciążenie dla systemu opieki społecznej oraz pozostałej części mieszkańców - podkreślił Antoni Konopka.

Według szacunków opolskich kandydatów PSL, całościowy koszt systemu w skali regionu, mógłby zamknąć się w kwocie 20 mln złotych, przy czym osoby potrzebujące otrzymywałyby urządzenie bezpłatnie. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kwota zebrana: 33 980
Cel: 123 000
Partnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności