paź 10, 2018

Kujawsko-pomorscy seniorzy otrzymają 3 tys. bransoletek życia

Pilotażowy program tzw. "bransoletek życia", ułatwiających dotarcie do osób z pomocą w przypadku zasłabnięcia realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Na razie rozdał on bransoletki 55 seniorom. Na początku przyszłego roku otrzyma je co najmniej 3 tys. osób.

Małe urządzenie nosi się na ręku. Ma ono dwa przyciski: do kontaktu głosowego z osobą obsługującą system i do pilnego wezwania pomocy. Opaska mierzy ponadto tętno, ma licznik kroków i można ją zdalnie zlokalizować. Gdy senior upadnie albo naciśnie przycisk SOS, dyspozytor najpierw próbuje się z nim skontaktować. Jeśli to się nie powiedzie, alarmuje rodzinę lub sąsiadów mogących najszybciej udzielić pierwszej pomocy, a następnie wzywa karetkę - informuje Gazeta Wyborcza.

Początkowo mieszkańcy województwa z rezerwą podchodzili do nowinki technicznej, gdy jednak pierwsze bransoletki zaczęły działać i nagłośniły to media, w ROPS-ie rozdzwoniły się telefony. Od wakacji chęć otrzymania opaski zgłosiło 500 osób. Samorząd województwa postanowił rozszerzyć program.

9 października marszałek województwa Piotr Całbecki ogłosił, że na początku przyszłego roku przekaże 3 tys. kolejnych bransoletek. Będą dzielone we wszystkich gminach proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców. Jeśli wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci zgłoszą większe zapotrzebowanie, opasek przybędzie.

Obecnie utrzymanie jednej bransoletki to koszt ok. 80-100 zł miesięcznie. Województwo wykłada większość pieniędzy, liczy jednak, że gminy dorzucą się po 15 zł miesięcznie do każdej sztuki. Użytkownicy o niskich dochodach nie będą musieli nic płacić, od lepiej sytuowanych seniorów gmina może oczekiwać pokrycia części opłaty. Po 2022 roku bransoletki będą finansowane już tylko przez gminy i użytkowników.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Kwota zebrana: 33 980
Cel: 123 000
Partnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności