lip 10, 2018

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych nie zapłacą za obecność w szpitalu

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta ma zagwarantować, że rodzice dzieci przebywających w szpitalu nie będą obciążeni opłatą opłatą z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w placówce medycznej. Takie samo rozwiązanie ma dotyczyć opiekunów osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Dr Agnieszka Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN, przyznaje, że obecnie te osoby nie zawsze mają w szpitalach zapewnioną opiekę osób bliskich, co powoduje problemy. - Często dotyczy to specyficznych problemów ruchowych - dużej wiotkości czy znacznych niedowładów. A domownik jest najlepiej obeznany w tym, jak pomóc takiej osobie. Ale przede wszystkim chodzi o komunikację - to jest ogromny kłopot, sygnalizowany często przez opiekunów. Dotyczy to głównie osób niemówiących, posługujących się alternowanymi metodami, które potrzebują tłumacza, i osób z intelektualną niepełnosprawnością, które mają trudności z werbalizowaniem swoich odczuć czy wyrażaniem zgody na różne procedury medyczne - wskazuje.

Zwraca również uwagę, że personel medyczny nie zawsze jest w stanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa osobie z niepełnosprawnością. - Tak jak przy małych dzieciach. Nie wystarczy, że ktoś będzie do takiej osoby zaglądał, potrzebuje ona stałej obecności opiekuna, również w nocy. Poza tym są zabiegi, czynności intymne, które zawsze wykonują osoby bliskie, cieszące się zaufaniem podopiecznego - dodaje dr Agnieszka Dudzińska.

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas