lip 7, 2018

Ochrona zdrowia wymaga zmian, inaczej pacjenci nie odczują wzrostu nakładów

- Dla większości pacjentów inwestycje w infrastrukturę, sprzęt czy wynagrodzenia pracowników systemu są kwestią drugoplanową. Ważna jest dostępność do lekarza, diagnostyki i nowoczesnych terapii - mówi dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, akcentując, że system wymaga zmian zdecydowanych i szybkich.

- Jeśli spojrzymy na wielkość środków finansowych, jakie zasiliły w ostatnich latach powszechny system ochrony zdrowia, to zobaczymy, że większość z nich nie była przeznaczona na zakup świadczeń medycznych i oczekiwane przez pacjentów skracanie kolejek do lekarzy. Od połowy 2015 roku większość dodatkowych środków finansowych pochłaniają koszty osobowe funkcjonowania systemu - zauważył prof. Grzegorz Gierelak.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego podkreślił, że choć kolejne grupy uzyskują podwyżki, sytuacji placówek to nie poprawia. Jego zdaniem obciążenia finansowe wynikające bezpośrednio z uzgodnionego wzrostu wynagrodzeń na pewno będą miały negatywny wpływ na bieżące funkcjonowanie podmiotów leczniczych. Pochodne od wynagrodzeń, koszty dyżurów to tylko niektóre rodzaje wydatków, które będą silnie oddziaływać na zachowanie płynności finansowej każdego szpitala.

- Debata o przyszłości służby zdrowia to oczywiście dobry pomysł, ale nie może zastępować czy powstrzymywać bieżących działań. Tym bardziej, że wnioski z debaty będą musiały zderzyć się z decyzjami politycznymi. Nie jest przecież przesądzone, że jeśli debata pokaże np. konieczność wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń czy współpłacenia przez pacjentów za świadczenia medyczne, to takie rozwiązanie zostanie wdrożone - mówił Dyrektor WIM.

Jak mówił prof. Grzegorz Gierelak to polityka płacowa, kadrowa definitywnie zajęły miejsce inicjatyw, które decydują o społecznym obliczu systemu ochrony zdrowia. - Dostępność do nowych form terapii, nowe obszary opieki koordynowanej, kompleksowa opieka specjalistyczna, programy leczenia chorób cywilizacyjnych na miarę, np. ostrych zespołów wieńcowych, to tylko niektóre przykłady działań, mających kluczowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania systemu opieki, których brak zaczyna być coraz bardziej odczuwalny.

- System powinien być skonstruowany tak, by placówki niepubliczne mogły realizować to, czego nie jest w stanie zagwarantować publiczna służba zdrowia, a nie z nią konkurować. Sektor prywatny powinien zabezpieczać brakujące świadczenia, a nie te, które mu się najbardziej opłaca - zaznaczył.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas