cze 15, 2018

Andrzej Jacyna Prezesem NFZ

15 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Narodowego Funduszu Zdrowia z udziałem ministra Łukasza Szumowskiego. Szef resortu zdrowia zaprezentował członkom Rady kandydata na stanowisko prezesa NFZ. Łukasz Szumowski wskazał na Andrzeja Jacynę, a Rada Funduszu pozytywnie zaopiniowała kandydata.

- Przede wszystkim uzyskał swego rodzaju pozytywne skwitowanie i stabilizację - powiedział Rudolf Borusiewicz, przewodniczący Rady NFZ.

Podkreślił, że w Funduszu minął tym samym okres dyskusji nad losami tej instytucji z zapowiedzią jej likwidacji. - Dzięki stabilizacji i powołaniu prezesa, NFZ będzie miał przed sobą zadania, z których będzie się wywiązywał - powiedział przewodniczący Rady NFZ. Zaznaczył, że "likwidacja Funduszu odeszła na dalszy plan".

- Przyszła stabilność kierownicza, organizacyjna. To jest decyzja jednoznaczna. W tym momencie pan Jacyna jest już prezesem NFZ-u - zakończył Rudolf Borusiewicz. 

Drugim kandydatem branym pod uwagę przez ministra był Zbigniew Orzeł, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. W przeszłości związany z Instytutem Medycyny i Wsi. Był dyrektorem departamentu zdrowia i polityki społecznej w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim, a następnie pełnomocnikiem marszałka ds. połączenia szpitala im. Jana Bożego z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Był też dyrektorem SPZOZ w Puławach.

Przepisy stanowią, że nabór na stanowisko przeprowadza zespół, powołany przez ministra zdrowia. Zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawia ministrowi. Minister powołuje prezesa NFZ spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu.

Kandydat na stanowisko prezesa NFZ musi mieć wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne w zakresie prawa, medycyny, ekonomii, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania, być obywatelem polskim, korzystać z pełni praw publicznych. Kandydować nie może osoba skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat musi mieć kompetencje kierownicze i co najmniej 6-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni na stanowisku kierowniczym, oraz wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zgodnie z przepisami, prezes Funduszu nie może być jednocześnie m.in. członkiem Rady Funduszu i rady oddziału wojewódzkiego Funduszu, pracownikiem oddziału wojewódzkiego Funduszu, świadczeniodawcą, właścicielem lub pracownikiem apteki, hurtowni farmaceutycznej lub podmiotu wytwarzającego produkty lecznicze i wyroby medyczne, posiadaczem akcji lub udziałów w spółkach prowadzących podmioty będące świadczeniodawcami.

Andrzej Jacyna 1 lutego 2016 roku objął stanowisko stanowisko wiceprezesa NFZ ds. medycznych. 14 marca 2016 roku decyzją ministra zdrowia został pełniącym obowiązki prezesa - funkcję tę sprawował do chwili obecnej. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, a także studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie. Posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. W latach 1977-2001 był zatrudniony w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Człuchowie, a w latach 1999-2001 kierował Branżową Kasą Chorych dla Służb Mundurowych, następnie Szpitalem Grochowskim w Warszawie. Od maja 2005 roku do marca 2008 roku pełnił funkcję dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Później (w latach 2008-2012) pozostawał zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas