maj 23, 2018

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej potrzebna jest instytucja opiekuna medycznego

Naczelna Rada Lekarska w swoim stanowisku podkreśliła, że zapewnienie osobom niepełnosprawnym intelektualnej ochrony przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody na czynności medyczne jest niezbędne, ale zmiana przepisów w tym zakresie powinna być poprzedzona dyskusją środowisk lekarskich, pacjenckich i prawniczych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaopiniowało poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - kodeks cywilny, kodeks rodzinny i opiekuńczy, kodeks postępowania cywilnego oraz o zmianie innych ustaw, który został złożony w Sejmie przez grupę posłów, głównie z klubu Kukiz’15.

Projekt realizuje jeden z postulatów protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, wprowadzając instytucję opiekuna medycznego. Dzięki temu nie byłoby konieczne ubezwłasnowolnianie osób, które nie są w stanie same podejmować decyzji o swoim zdrowiu.

Samorząd lekarski przyznaje, że przepisy dotyczące wyrażania zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych osobom, które nie posiadają kompetencji do jej wyrażenia z dostatecznym rozeznaniem, wymagają rewizji. Jednak, w opinii Naczelnej Rady Lekarskiej projekt nie zawiera dopracowanych merytorycznie i legislacyjnie rozwiązań i nie odpowiada potrzebom pełnego uregulowania tej kwestii.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas