kwi 16, 2018

Odpowiedź na interpelację w sprawie finansowania świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Józef Król odpowiedział na interpelację posła Tomasza Lenza w sprawie finansowania z budżetu NFZ świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych realizowanych w ramach opieki długoterminowej wykonywanych przez zakłady opiekuńczo-lecznicze (ZOL) i pielęgnacyjno-opiekuńcze (ZPO) oraz dostępności i prognozowania potrzeb w zakresie tych świadczeń.

W odpowiedzi zaznaczono, że w związku z obwieszczeniem Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, obecnie jest przygotowywana zmiana zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, uwzględniająca ustalone przez AOTMiT taryfy świadczeń udzielanych w warunkach stacjonarnych w zakładach opiekuńczych dla dorosłych oraz w zakładach opiekuńczych dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Zarządzenie będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.

Podkreślono również, że zgodnie z obwieszczeniem AOTMiT, zwiększenie ceny za świadczenia realizowane w zakładach opiekuńczych, ze względu na znaczący wpływ na budżet płatnika publicznego, zostanie wprowadzone stopniowo w rozłożeniu na 5 lat. Taryfy dla przedmiotowych świadczeń zostały opracowane przez AOTMiT odrębnie dla każdego roku, licząc od 2018 r. do 2022 r. Jednorazowe zwiększenie ceny za osobodzień spowodowałoby zmniejszenie liczby zakontraktowanych świadczeń, a tym samym zmniejszenie dostępności do przedmiotowych świadczeń.

Minister Zbigniew Król poinformował również, iż Narodowy Fundusz Zdrowia sukcesywnie zwiększa środki na realizację wszystkich świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Dodatkowo, jak poinformował minister Król, 5 kwietnia 2018 r. Minister Zdrowia zlecił Prezesowi AOTMiT przygotowanie rekomendacji w sprawie zasadności kwalifikacji świadczenia opieki zdrowotnej pn. "dzienna długoterminowa opieka medyczna" jako świadczenia gwarantowanego z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Świadczenie to dedykowane jest głównie populacji osób po przebytych hospitalizacjach, niesamodzielnych, w tym starszych, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej. Zaplanowane działanie ma na celu poprawę jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi, w szczególności osobami starszymi, przez przygotowanie i wdrożenie rozwiązań organizacyjnych umożliwiających rozwój form świadczeń zdrowotnych. Zakwalifikowanie nowego świadczenia jako świadczenia gwarantowanego wpłynie na zwiększenie dostępności do świadczeń opieki długoterminowej. Z kolei wdrożenie taryf dla świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych udzielanych w warunkach stacjonarnych powinno stanowić niejako "zachętę" do rozwijania tej formy opieki, w tym zwiększania bazy łóżkowej zarówno u istniejących świadczeniodawców, jak też powinno przyczynić się do powstawania nowych podmiotów na rynku usług. 

Wszystkie te działania powinny poprawić niekorzystny wskaźnik liczby łóżek stacjonarnych w opiece długoterminowej w ciągu najbliższych lat.

Źródło: www.sejm.gov.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas