lut 14, 2020

Roboty społeczne asystentami osób samotnych lub starszych

Izraelski start-up Intuition Robotics zebrał 36 mln dolarów na zwiększenie produkcji robotów społecznych, wykorzystywanych jako asystenci dla osób samotnych lub starszych. Roboty ElliQ, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, są w stanie m.in. aktywnie prowadzić konwersację z użytkownikiem. Celem tzw. asystentów społecznych produkowanych przez firmę jest minimalizowanie poczucia samotności i wyizolowania u starszych osób. 

Przypominający bardziej lampę biurkową niż humanoida robot jest w stanie okazywać też emocje, np. zmieniając swoją pozycję, używając dźwięków lub sygnałów świetlnych. W przeciwieństwie do innych urządzeń, jak Alexa czy Google Assistant, ElliQ jest zaprojektowany tak, żeby inicjować interakcje z użytkownikiem, a nie pasywnie czekać na jego działanie.

Robot potrafi wykryć, czy użytkownik jest czymś zajęty, np. ogląda telewizję, czy rozmawia z kimś i wówczas pozostaje w "uśpieniu". Ale jeśli zauważy, że osoba siedzi bezczynnie, to może jej zadać pytanie albo zachęcić do tego, żeby wstała i np. poszła na spacer. ElliQ może włączyć także ulubioną muzykę użytkownika (dzięki AI urządzenie uczy się preferencji konsumenta), może też opowiedzieć mu dowcip. Jak zapewnia producent, z czasem robot jeszcze lepiej dopasowuje się do właściciela, bo poznaje jego nawyki.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności